Menu
Home Page

Full Governing Body Information

 

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

Name

 

Mrs L Davison

Mrs L Galawan

Mrs C Cooney

Mr D Pentecost

Vacancy

Mr S Mirza

Mr S Shah

Mrs A Bibi

Mr S Ahmed

Mr R Malik

Vacancy

Vacancy

Category

Headteacher

Staff

Co-opted

Co-opted

Co-opted

Co-opted

Parent

Parent

Co-opted

Local Authority

Co-opted

Co-opted

Appointed by

 

Governing Body

Governing Body

Governing Body

 

Governing Body

Governing Body

Governing Body

Governing Body

LA

Governing Body

Governing Body

Term of office

1.9.2018-31.8.2022

 

16.7.15-15.7.2019

16.7.15-15.7.2019

 

16.7.15-15.7.2019

20.3.18-19.3.2022

9.5.17-18.5.2021

20.3.18-19.3.2022

20.3.18-19.3.2022

 

 

Committees served on

FGB

SEC

Resources

FGB

Resources

FGB

SEC

FGB

Performance Management

 

 

FGB

Resources

 

 

 

SEC

Resources

Performance Management

Pupil Discipline

 

 

Nominated Governor Responsibility

 

 

Pupil voice

Humanities

Physical & emotional wellbeing

Child protection

 

Numeracy

 

 

 

-

 

 

Business/

financial interests

None

None

None

None

 

None

None

None

None

None

 

 

Other GB posts held

None

None

None

None

 

None

None

None

None

None

 

 

Relationships with staff

None

None

None

None

 

None

None

None

None

None

 

 

Voting rights on committees

Yes

Yes

Yes

Yes

 

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

Dates of meetings attended

2017/2018

 

 

 

 

 

Updated

Jan 2019

21.2.17

7.3.17

4.7.17.

10.10.17

24.10.17

21.11.17

15.3.18

20.5.18

22.5.18

12.6.18

10.7.018

 

 

 

 

21.2.17

7.3.17

4.7.17

10.10.17

21.11.17

15.3.18

12.6.18

 

 

21.2.17

7.3.17

4.7.17

10.10.17

24.10.17

21.11.17

15.3.18

20.5.18

22.5.18

10.7.18

 

7.3.17

4.7.17

12.6.18

12.6.18

21.11.17

15.3.18

12.6.18

10.7.18

12.6.18

22.5.18

 

 

Top